100 must-read історичних романів*
Шановні користувачі!
Історичний роман – один з найбільш популярних жанрів літератури, який має попит у читачів. Найбільша перевага жанру у тому, що твори побудовані на історичному сюжеті, але їх не нудно читати. Тут сюжет в художній формі відтворює якусь епоху або певний період в історії.
В історичному романі історична правда поєднується з художньою правдою, історичний факт – з художнім вимислом, справжні історичні постаті з вигаданими персонажами, вимисел уміщений в межі зображуваної епохи. Тож до таких романів не слід ставитись як до перевіреного джерела історичної інформації.
Якщо хочеться почитати чогось цікавого і ґрунтовного, заснованого на реальних подіях, то перегляд українських історичних романів «Такі були часи» саме для вас! Підготувала Ганна Юсупова.
* must-read – обов’язково прочитати
“Писати історичні романи – це складна справа. Бо Історія – дама примхлива, вона не завжди є такою, якою її хочуть бачити…”
Роман Іваничук
Анотований список представлених романів
Білик Іван Іванович ►«Меч Арея» – був заборонений у СРСР. Стрімкий сюжет, пригоди, які захоплюють героїв, цікаве героїчне і водночас драматичне життя київського володаря Богдана Гатила, який підкорив увесь континент, втримує цікавість і приваблює читачів. У романі історія нашого народу подовжується на півтисячоліття вглиб віків.
►«Похорон богів» – про події IX–X століть на землях Київської Русі. Оповідь заводить читача у глибини століть. З неї він дізнається багато цікавого про мудрого Стана і немудрого Ігоря, про войовничого Святослава і його трьох синів, про Блажія Муромця і його синів. Архімандрити, філософи і узурпатори престолів, звичайні воїни і великі воєводи, слов’янські просвітителі Кирило і Мефодій, невільники, які пізніше стали князями, та князі з невільницькими кайданами постануть перед очима зацікавленого читача.
►Скіфська трилогія «Дикі білі коні», «Не дратуйте ґрифонів», «Цар і раб» – з далекої історії, з тисячоліть, що видаються сьогодні майже вічністю, долинає золотий гомін скіфів – наших предків, які розгромили іранців-персів та їхнього царя Дарія. Головні герої роману – діти і онуки цих переможців.
Горлач Леонід Никифорович ►«Слов’янський острів» : історичні романи у віршах. Поетична епічна панорама вітчизняної історії від напівлегендарної доби діянь київських князів Аскольда та Діра, великого зодчого Ярослава Мудрого до козацької героїки Івана Сірка.
►«Дерево пам’яті» : книга українського історичного оповідання. Перший випуск склали давні перекази, оповіді з літописів, твори українських письменників, які відображають історію України від найдавніших часів до 1648р.
Загребельний Павло Архипович ►«Диво» – про великого князя Київського Ярослава Мудрого та будівництво Софійського собору в Києві. Письменник при написанні твору ще не знав, що згідно з останніми дослідженнями українських науковців, будівництво Софії Київської було розпочато ще князем Володимиром Святославовичем, а Ярослав продовжив і закінчив це будівництво.
►«Євпраксія» – історичний роман про Євпраксію Всеволодівну, рідну сестру київського князя Володимира II Мономаха, німецьку імператрицю, дружину німецького імператора Генріха IV.
►«Первоміст» (1972), «Смерть у Києві» – романи розповідають про про будівництво в Києві Володимиром Мономахом першого моста через Дніпро та про боротьбу Юрія Долгорукого за об’єднання руських земель в єдину державу. За ці твори П. Загребельний був удостоєний Державної премії УРСР ім. Т. Шевченка.
Іваничук Роман Іванович ►«Черлене вино» : романи. Роман відтворює сторінку боротьби за останню твердиню Галицько-Волинського князівства – Олеський замок – у І пол. XV століття. Автор змальовує запеклу боротьбу підневільного люду проти польсько-католицького мракобісся.
Іванченко Раїса Петрівна ►«Гнів Перуна», «Золоті стремена», «Зрада, або Як стати володарем» та «Отрута для княгині». З їхніх сторінок постають образи видатних державців Діра і Аскольда, Рюрика, Олега, Ярослава Мудрого, Володимира Мономаха, Данила Галицького, Олександра Невського, відомих мислителів Нестора Літописця, Іларіона, Кирила і Мефодія та ін.
Книш Георгій Арсенович ►«Магичний кристал» : роман. В центрі історичного роману життя видатного українського письменника-полеміста і просвітителя Івана Вишенського.
Кулаковський Віталій Михайлович ►«Володимир Мономах». Історичний роман присвячено легендарному державному й культурному діячеві Київської Русі Володимиру Мономаху. У яскравих, колоритних персонажах, інтересних подіях автор відтворює життя давніх пусічів та половців у ХІ–ХІІ ст., класову боротьбу тих часів, зокрема повстання 1113р. в Києві.
Малик Володимир Кирилович ►«Князь Кий» – у романі автор відтворює ту прадавню добу, коли легендарний Кий, об’єднав різні споріднені слов’янські племена, заклав основи могутньої держави. Зображуючи атмосферу, побут, звичаї того часу, письменник намагався переконати сучасників у тому, що українське історичне коріння значно глибше і могутніше, ніж того хотілося б деяким «старшим братам». «Я хотів показати наші корені. Русь – це ми. Це – Київська земля, це – підмурівок України».
►«Черлені щити» (інша назва «Князь Ігор») – про похід на половців князя Новгород-Сіверського Ігоря Святославича в 1185 році, за мотивами «Слова о полку Ігоревім».
Міщенко Дмитро Олексійович «Сіверяни». В основу роману «Сіверяни» лягла і досі відома на Чернігівщині легенда, пов’язана з обороною Чернігова від навали хазар, з героїчними долями княжни Чорної, витязя Всеволода та київського князя Олега.
►«Синьоока Тивер» – про боротьбу слов’янських племен антів проти Візантії та навали племен обрів у VI–VII століттях. Описані язичницькі релігійні обряди слов’ян.
►«Лихі літа ойкумени», «Розплата» – продовження роману «Синьоока Тивер».
►«Бунтівний князь» (1993). Роман про національно-визвольний рух на України під проводом князя Глинського, про трагічну долю багатьох героїв, зокрема самого князя і князівни Олени.
Опільський Юліан ►«Золотий лев». Про княжіння Данила Галицького.Твори приваблюють яскравими й динамічними сценами побуту, колоритними картинами раннього середньовіччя. задушевно-ліричними інтонаціями в описі інтимних почуттів героїв. Та основне – осудження війн і загарбництва, інтерес до життя народу.
►«Іду на вас». Автор звернувся до епохи Київської Русі і обрав сюжетом останній похід князя Святослава та його загибель.
►«Ідоли падуть». Роман про часи князя Володимира й запровадження християнства на Русі.
Савчин Іван Петрович ►«Важкий шлях». В романі відображена загальнонародна боротьба проти колонізації і соціального гніту в ХVІ столітті на українських землях , показано зародження вітчизняного книгодрукування.
Скляренко Семен Дмитрович ►«Володимир» – про діяльність святого Володимира Святославовича («Хрестителя») і зображення життя Києва тієї доби.
►«Святослав» – відтворення державно-творчої діяльності великого князя Київського Святослава Ігоревича.
Соколовський Олександр Олександрович ►«Богун». Головну увагу письменник звертає на прославленого полковника Івана Богуна, його дії, військові операції та особисте життя.
Франко Іван Якович ►«Захар Беркут» – повість про героїчну боротьбу карпатської Русі-України проти татаро-монголів у 1241 р. Екранізація: Захар Беркут (фільм)
Хижняк Антон Федорович ►«Данило Галицький». В історичному романі автор звернувся до давньої давнини свого краю, створив вражаючий образ князя Данила, що затвердив в першій половині XIII століття велич Галицької Русі.
Хорунжий Юрій Михайлович ►«Гонитва до мосту» («Скіфи», 1983, у співавторстві з Володимиром Жмирем). Історична повість про похід царя стародавньої Персії Дарія Гістаспа з метою завоювати Скіфію в 514 році до н. е. Повість знайомить з різноманітними традиціями і звичаями, характерними для скіфських племен, персів, греків та інших народів, втягнутих у війну.
Чемерис Валентин Лукич ►«Смерть Атея». У романі автор розповідає про легендарну Скіфію, сильних і могутніх воїнів, що населяли землі сучасної України в давнину, про те, як жили наші далекі предки, та про скіфського царя Атея, який жив у IV столітті до н. е. й був людиною, якнайменше, неординарною. Саме при ньому Скіфія досягла піку своєї могутності , а його військо царя було непереможним.
Шевчук Валерій Олександрович ►«Мисленне дерево». Роман-есе – твір-роздум українського письменника, за фахом історика, Валерія Шевчука про таємничі сторінки культурної історії Києва як серця землі давньоруської та української. Автор намагається по-своєму прочитати відомі факти і легенди, зв’язані з походженням міста і з його засновниками.
Юринець Ігор ►«Русичі». Автор цікаво і захоплююче веде розповідь про далекі часи владарювання в Київській Русі князя Володимира, про наших предків – волелюбних русичів-верховинців, котрі населяли порубіжжя землі руської. Події відбуваються у фортеці, яку звели горяни, захищаючись від ворожих нападників – лехітів.
Будзиновський В’ячеслав Титович ►«Пригоди запорозьких скитальців». Історико-пригодницьки твори, в яких багатство архівних даних, точність реалій, інтригуюча фабула, майже детективний сюжет з любовними і пригодницькими перипетіями і нині приваблюють читачів. Крім однойменної повісті, у видання ввійшли історичні оповідання «Кров за кров!», «Не будь звіром» та «Не вб’ю його».
Загребельний Павло Архипович ►«Роксолана» – письменник зробив спробу проникнути у складний внутрішній світ своєї героїні – Роксолани – Анастасії Лісовської, доньки українського священика з Рогатина, яка, потрапивши до гарему турецького султана Сулеймана, незабаром стала його улюбленою дружиною.
►«Я, Богдан»(1983) — показує діяльність гетьмана Богдана Хмельницького на тлі складної політичної ситуації середини XVII ст., зупиняючись також і на подробицях його особистого життя.
Іваничук Роман Іванович ►«Мальви» – (первісна назва «Яничари») історія життя української полонянки Марії і її дітей, котрі як і мати, потрапляють у турецьку й татарську неволю. Повстання Б.Хмельницького розбудило до життя затурканих басурманством юнаків і дівчину, яких автор символічно називає мальвами.
►«Манускрипт з вулиці Руської» – про боротьбу Львівського православного братства з унією в кінці XVI- початку XVII століть.
Кащенко А. Ф. ►Збірка творів. Адріан Феофанович Кащенко – один із перших письменників, який почав популяризувати історію нашого краю в художніх творах. Він вніс романтику в зображення історичного минулого. В своїх повістях і оповіданнях возвеличив козацьке братство, показав його героїзм, звитягу, вірність Батьківщині та своїм побратимам.
►«Зруйноване гніздо». Історична повість охоплює 1775–1780 роки. Це твір про ліквідацію Запорізької Січі, козацьких вольностей та панування московських вельмож на землях зруйнованої Січі.
Костомаров Микола Іванович ►«Чернигівка» – історична повість, заснована на реальних історичних фактах зловживання владою з боку московських воєвод в Україні доби гетьмана Петра Дорошенка (друга половина XVII століття).
Кулаковський В. М. ►«Максим Кривоніс». Твір присвячений одному з ватажків національно-визвольної війни в Україні 1648–1654 рр., сподвижникові Богдана Хмельницького, черкаському полковникові Максиму Кривоносу.
Кулиняк Д. ►«Од Калниша вісті…» Повість – найповніше документальне дослідження, виразне публіцистично-художнєвисвітлення життєвого шляху Петра Калниша, та складної епохи, на яку припала його діяльність. До книги включено також цикли віршів та поеми з історії України.
Куліш Пантелеймон Олександрович ►«Чорна рада» – події, що відбулися після Переяславської угоди 1654 року – боротьба за гетьманування після смерті Богдана Хмельницького. Екранізація: Чорна рада (фільм)
Лазорський Микола Панасович ►«Патріот». У історичному романі письменника українського зарубіжжя Миколи Лазорського змальовуються трагічні події після Полтавської битви (1709 р.) та діяльність першої української політичної еміграції, яку очолював гетьман Пилип Орлик, а по смерті його син – гетьманич Григорій Орлик (1702-1759 рр.), генерал-поручник короля Франції Людовика XV.
Лепкий Богдан Сильвестрович ►«Мотря»(1927). Читач стане свідком колізій найдраматичнішого у вітчизняній історії кохання – кохання гетьмана Івана Мазепи та Мотрі Кочубеївни.
Ле Иван Леонтьевич ►«Хмельницький». Історичний роман у трьох книгах.
Маковей Осип Степанович ►«Ярошенко» – повість про значний внесок у перемогу над турками в Хотинській битві 1621 р. запорозьких козаків на чолі за гетьманом П. Сагайдачним.
Микитин Теодор ►«Данило Нечай». Повість присвячена Визвольній війні українського народу 1648–1654 рр. В центрі твору – постать Данила Нечая – одного з найближчих сподвижників Богдана Хмельницького.
Мордовець М. ►«Сагайдачний». В центрі роману постать видатного політичного діяча гетьмана Петра Сагайдачного.
Мушкетик Юрій Михайлович ►«Гайдамаки» – роман про повстання гайдамак 1768 року проти гноблення польською шляхтою українських селян.
Мушкетик Юрій Михайлович ►«Яса» – легендарний кошовий отаман Іван Сірко сам на сам з могутніми ворогами, зрада закралася між спільників, на карті – доля України. Екранізація : Чорна долина(фильм).
Назарук Осип ►«Роксоляна». В основу повісті лягли історичні події першої половини XVI століття, пов’язані з діяльністю Сулеймана I Великого-Пишного (1520–1566), одного з наймогутніших правителів Османської імперії, та української дівчини Насті Лісовської з Рогатина, яка, потрапивши у 1520 році в полон до татар, стала дружиною турецького султана. Настя відома у всьому світі як Роксолана – жінка з Русі. Протягом сорока років вона брала активну участь у політичному житті Османської імперії та прагнула захистити український народ.
Нечуй-Левицький Іван Семенович ►«Князь Єремія Вишневецький» – розповідається про давній рід Вишневецьких, з якого один князь Дмитро (Байда) збудував Запорозьку Січ, а його нащадок Єремія став катом простого народу, чим і спровокував численні повстання, що переросли у визвольну війну під проводом Богдана Хмельницького.
Панч Петро Йосипович ►«Гомоніла Україна». У романі автор правдиво показав становище українського народу напередодні визвольної війни 1648-1654 років, назрівання і початок повстання проти шляхетського гноблення. В романі діють як історичні постаті – Богдан Хмельницький, Максим Кривоніс, так і низка вигаданих персонажів – Морозенко, Гайчур, Мітла, Півень, Ярина, Нікітін та інші.
Пахучий Олексій ►«Тиміш Хмельницький, син Богдана». Початок Хмельниччини. В умовах фактичної відсутності відданих союзників козаки розгортають боротьбу за національну незалежність та особисту свободу людини, – європейські ідеї. З кожним розділом, пазл до пазлу, складається картина формування нової карти Європи та паралельно відбувається становлення характеру і особистості зміни головного персонажа – Тимоша Хмельницького.
Сюжет наповнений містичними збігами і знаками, водночас автор достовірно змальовує побут і звичаї українського народу.
Савченко В. ►«Золото і кров Сінопа». Історичний роман-трилер починається дещо традиційно як для українського історичного твору, та вже за кілька розділів від традиційності не залишається й сліду. Натомість у сюжет вплітаються елементи неймовірного, дивовижного, часом фантастичного, але такого, що не руйнує історичної правди. Елементи ці можна назвати скоріше невідомою (або маловідомою) реальністю. Хіба підводні човни-чайки, вперше винайдені на Січі і застосовані козаками при взятті турецької фортеці Сіноп у 1595 році, не вважалися на той час чимось дивовижним?
Старицький Михайло Петрович ►«Богдан Хмельницький»: роман-трилогія – відтворені події з 1638 по 1654 рік.
►«Перед бурею«, є першою книгою трилогії «Богдан Хмельницький», відображені події, що передували Національно-визвольній війні українського народу (1648−1654 рр.). На широкому історичному тлі автор показує побут епохи, розгул польської шляхти, безправ’я українського селянства та козацтва, військовій виправі запорожців і підготовку до загальнонародної збройної боротьби проти Польщі.
►«Буря» – друга книга трилогії «Богдан Хмельницький». Зображені в романі події – час початку Національно–визвольної війни українського народу (1648−1654 рр.). У центрі твору розгортаються картини підготовки та битв на Жовтих Водах і під Корсунем, які закінчилися повною перемогою повстанців і поразкою головних військових сил Речі Посполитої.
►«На пристані» – третя, завершальна книга трилогії «Богдан Хмельницький». У романі зображені події Національно-визвольної війни українського народу (1648−1654 рр.) проти польської шляхти та уніатів, битви під Пилявцями, Збаражем, Берестечком.
Тельнюк Станіслав ►«Грає синє море» – повість – дилогія, в основу якої покладено справжні історичні факти, розповідає про спільну боротьбу проти турецького поневолення. Дія відбувається у Києві та Стамбулі, у Могилеві на Дністрі та у Кафі, у Синопі й Трапезонті, перед очима читача проходить життя різних народів на початку XVII століття.
►«Яром-долиною». Новий твір присвячено малодослідженій історичній події – союзницьким зносинам Запорізької Січі з Кримським ханством наприкінці двадцятих років 17 століття. З цікавістю дізнаються читачі про похід запорізького війська на чолі з гетьманом Михайлом Дорошенком через Перекоп, про підступні плани Османської імперії, про подвійну гру польської, шведської та папської дипломатії, боротьбу козацької і турецької розвідок.
Тулуб Зінаїда Павлівна ►«Людолови». В романі на багатому історичному матеріалі відтворено життя українського народу початку XVII століття за гетьмана Петра Сагайдачного. Людоловами звали татар, що робили напади на Україну, щоб захопити якнайбільше полонених на продаж, або на великий викуп, або просто в неволю, як робочу силу.
►«Сагайдачний». Історичний роман, що охоплює події першої чверті XVII століття. Дія відбувається на Україні, в Москві, в Кримському ханстві, Польщі, Туреччини. Автор розповідає про час, коли католицизм наступав на Литву і Україну, польська шляхта захоплювала землі, а український народ чинив опір цієї агресії, згуртовувався, створював братства, школи, друкарні, армію і мріяв про власну державність.
Химко Андрій ►”Між орлами і півмісяцем” – друга книга трилогії «Засвіти» (про Івана Сірка). Тут продовжується розповідь про героїчну боротьбу українського народу, передусім – козацтва, проти магнато-королівської Польщі, царсько-боярської Росії, султансько-яничарської Туреччини і ординно-ханського Криму, які в часи Гетьманщини, осліплені захланством, привели тодішню багату Україну до руїни.
►”Під Савур-могилою”– заключна книга трилогії «Засвіти». Цим твором А. Химку, як нікому досі, поталанило оголити коріння нашої національної трагедії в період так званої Руїни – показати, з одного боку, хижу жорстокість та підступність польської шляхти, російських царів та царедворців, кримських ханів, з другого – викрити зрадницьке єство верхівки української суспільності, яка міняла волю на привілеї в щедрих на дрібні подачки сусідів.
Чайковський Андрій Якович ►«Сагайдачний», «За сестрою» (1907). Роман «Сагайдачний» — захоплююча історія життя одного з найвидатніших гетьманів Війська Запорозького Петра Конашевича-Сагайдачного. Доля не жалкувала для нього випробувань: нелегке дитинство, втрата коханої, жорстокі битви з ворогами, в яких він не раз легковажив життям.
Чемерис Валентин Лукич ►«Фортеця на Борисфені». Події роману починаються з літа 1635 року, коли запорожці на чолі з гетьманом Іваном Сулимою зруйнували Кодацьку фортецю на Дніпрі, і закінчуються Кумейківською битвою, під час якої українці гідно боронили свою честь та землю від польської шляхти, і тільки зрада не дала їм можливості перемогти.
Черкасенко Спиридон Феодосійович ►«Пригоди молодого лицаря. Роман з козацьких часів» — у виданому у Львові в 1937 році романі відтворено події в Україні на початку XVII століття. Книга написана як роман з козацьких часів для молоді і стала тогочасним бестселером, здобувши широку популярність на Західній Україні (на Центральній і Східній його просто не друкували). Екранізація: фільм «Дорога на Січ».
Шевчук Василь Андрійович ►«Побратими, або пригоди двох запорожців на суходолі, в морі та під водою». Твір високого патріотичного звучання присвячено боротьбі запорозького козацтва під проводом гетьмана Тараса Трясила проти турецьких поневолювачів та польсько-шляхетського панства.
►«Предтеча». Зі сторінок роману живий, постає своєрідно побачений і цікаво трактований образ великого гуманіста-філософа та митця Григорія Сковороди.
Багряний Іван Павлович ►«Сад Гетсиманський» – БУВ ЗАБОРОНЕНИЙ У СРСР. Роман є гімном людській гідності на межі буття і смерті, а одночасно і гнівним вироком тоталітарному сталінському режиму, який нищив мільйони людей без слідства і суду, а головне – без вини винуватих. Екранізація: Сад Гетсиманський (фільм)
►«Тигролови» – БУВ ЗАБОРОНЕНИЙ У СРСР. Правдиво зображено страшну людську трагедію в часи сталінських репресій. Герой роману, як тисячі й тисячі тих, хто потрапив у лабети НКВС, приречений канути у безвість, щезнути. Та не такий Григорій Многогрішний, нащадок славетного козацького роду, щоби скоритися долі, його веде віра у свою силу і правду. Це й допомагає вистояти за будь-яких обставин, повернути собі свободу, а разом з нею й життя. Екранізація: Тигролови (фільм).
Барка Василь Костянтинович ►«Жовтий князь» – в основу роману покладено особисті спогади Василя Барки про голодомор в Україні 1932–1933 років. Крім того, протягом двадцяти п’яти років він збирав спогади очевидців, пам’ятав, як голодувала родина його брата. За романом «Жовтий князь» О. Янчук створив фільм «Голод-33».
Глухенький М. Г. ►«Коліївщина». Події роману переносять читача у другу половину XVIII ст., на Правобережну Україну. Розкриваючи причини виникнення гайдамацького повстання 1778 року, автор змальовує голоту, наймитів, козацькі низи, що сповнившись жагучою ненавистю до поневолювачів, піднялися на боротьбу проти феодально-кріпосницького та національно-релігійного гніту. У творі діють конкретні історичні постаті – славнозвісні ватажки селянського руху Максим Залізняк, Іван Гонта, Семен Неживий.
Глушко Олександр Кіндратович ►«Кінбурн». В основі роману – події останньої чверті XVIII ст., що відбувалися на півдні України. Саме тоді, після укладення мирної угоди з Османською імперією та приєднання Криму Росія почала утверджуватися в Північному Причорномор`ї.
Гончар Олесь Терентійович ►«Людина і зброя» — у червні 1941 р. автор у складі студентського батальйону пішов добровольцем на фронт. Про долю цього батальйону письменник і написав у цьому романі, за який був нагороджений державною премією ім. Т. Шевченка.
Добровольський Спиридон ►«Очаківський розмір». Книга присвячена подіям російсько-турецької війни 1987-1791 рр. Письменник малює запеклі бої за Березань, Очаків, Бендери, Ізмаїл. Провідною темою твору стала доля запорізького козацтва після зруйнування Січі військами Катерини II.
Довженко Олександр Петрович ►«Україна в огні», авторизований варіант кіноповісті «Зачарована Десна» – БУВ ЗАБОРОНЕНИЙ у СРСР. Про життя українців під час Другої Світової війни, німецької окупації.
Дрофань Анатолій ►«Музи кохання». Роман продовжує тематичну лінію гостросюжетного історичного роману “Таїна голубого палацу”. Історична панорама царської Росії середини минулого віку, сімейна трагедія багатої родини господаря голубого палацу Григорія Тарновського постають перед читачем роману…
Іваничук Роман Іванович ►«Бо війна війною…» Роман – це розповідь про складний життєвий шлях галичанина, якому довелося пройти через Першу світову війну, еміґрацію, повернення на Україну і репресії 1930-х років. Широта подій, зображених Р. Іваничуком, захоплює – від натуралістичних картин.
►«Вода з каменю…». Роман присвячений Маркіяну Шашкевичу (1811-1843) – українському поетові, релігійному та громадському діячеві, натхненникові національного пробудження Галичини, засновникові нової української літератури у Західній Україні.
Івасюк Михайло ►«Балада про вершника на білому коні». У романі письменник розгорнув широку панораму боротьби буковинців за кращу долю у другій половині XVII ст.
►«Лицарі великої любові». Події роману розгортаються у другій половині XVII ст. на Північній Буковині. З його сторінок постають уже знайомі за попереднім романом “Балада про вершника на білому коні” постаті – ватажок Мирон Дитинка, його мужня та ніжна дружина Артемія, їхні вірні побратими, які зі звитяжним завзяттям і святою любов’ю до рідного краю стають в обороні правди та справедливості.
Косач Юрій Миколайович ►«Володарка Понтиди» – про історію жінки, яка називала себе донькою імператриці Єлизавети, складена її вірним сподвижником, виходцем з українського старшинського роду.
Костенко Ліна Василівна ►«Записки українського самашедшого» – описується період президентства Леоніда Кучми та Помаранчева революція. Головний герой роману, 35-річний програміст за освітою, який проте займається обслуговуванням комп’ютерів. Це перший прозовий роман авторки. Практично зразу ж став українським бестселером.
Кулаковський В. М. ►«Северин Наливайко» – розповідь про одну з найяскравіших сторінок народно-визвольної боротьби на Україні – селянсько-козацьке повстання 1594–1596 років проти гніту польсько-литовських феодалів, очолюване талановитим воєначальником, хоробрим і відважним ватажком знедолених і скривджених – Северином Наливайком.
Кучер Василь Степанович ►«Устим Кармалюк» – гостросюжетний роман про відомого ватажка українського селянського визвольного руху проти російського кріпосництва на Поділлі Устима Кармалюка. Автор торкається подій повстання декабристів, побуту засуджених українців у таборах Сибіру. Персонажем роману є також відомий російський художник Тропінін Василь Андрійович.
Малик Володимир Кирилович. До тетралогії «Таємний посол» увійшли романи: ►«Посол Урус-шайтана» (1968 р.), ►«Фірман султана» (1969 р.), ►«Чорний вершник» (1976 р.) і ►«Шовковий шнурок» (1977 р.). В основу творів покладено реальні події російсько-турецької війни 1677–1678 років, а також наступного періоду аж до підписання Бахчисарайського мирного договору 1681 року. Ця війна ще відома під назвою Чигиринських походів.
Наніїв Павло ►« Тричі продана». Проста дівчина-кріпачка, що стала однією із найвпливовіших жінок Польщі. Продана, зраджена, але незламна. Софія Потоцька – жінка-легенда, що здолала шлях від невільничого ринку до графських замків і королівських покоїв…
Самчук Улас Олексійович ►«Марія» – БУВ ЗАБОРОНЕНИЙ У СРСР. Найперший правдивий твір про штучний голод в Україні 1932—1933 років небаченого розмаху. Твір написано було настільки сильно, що читачі вважали автора очевидцем подій, а роман – документальним твором. Дотепер він залишився одним із найсильніших творів на цю тему в українській та світовій літературі.
Сиротюк Микола ►«Великий Благовіст». Історичний роман разом з попереднім («Побратався сокіл) завершує художню трилогію, яка охоплює всю історію Коліївщини – народного повстання на Україні проти кріпосництва і національного гноблення. Серед персонажів роману такі історичні особи, як Максим Залізняк, Іван Гонта, Омелян Пугачов, Семен Гаркуша та ін.
►«На крутозламі». Роман розповідає про перші гайдамацькі повстання в XVIII ст. на Правобережній Україні, автор змальовує історичну обстановку того часу, хід російсько-турецької війни 1735-1739 рр., створення Нової Січі та інші події.
►«Побратався сокіл». Написаний на матеріалах Коліївщини, роман відтворює одну з найбільш кульмінаційних подій 1768 року – перехід Уманського полку надвірної міліції графа Потоцького на бік гайдамаків. Легендарно-романтичними постають перед нами народні герої Залізняк і Гонта.
Старицький Михайло ►«Останні орли». Історична повість – широке полотно про Коліївщину, повстання українського народу 1768 р. на Правобережній Україні під проводом Залізняка та Гонти проти польського панства і католицького духовенства. Автор багато уваги приділяє особистому життю своїх героїв. Сюжет твору динамічний, напружений.
Угляренко Петро ►«І був ранок, і була ніч…» Постать Гальшки, дочки відомого українського діяча початку XVI століття Ілії Острозького, трагічний її осуд віддавна привертають увагу дослідників. Роман Петра Угляренка — перша спроба на Україні відтворити долю Гальшки в художньому творі.
Тютюнник Григорій Михайлович ►«Вир» – роман про те, як мешканців українського села Троянівка, людей з різним світоглядом і долею, в лиху годину Великої Вітчизняної війни об’єднало почуття патріотизму, відповідальності і любові до Батьківщини. Екранізація: «Вир» (фільм).
Хоткевич Гнат Мартинович ►«Авірон» ; “Камінна душа». У книгу талановитого прозаїка, драматурга, критика увійшли романи – «Авірон» на антиклерикальну тематику і «Камінна душа» (1911) — роман про події XIX століття на Гуцульщині, легенда про опришківських ватажків, які боролися з австрійськими жандармами, польськими магнатами та їхніми мандаторами. Основою сюжету стала народна пісня «Павло Марусяк і попадя» про нещасливе кохання молодої красуні – дружини сільського попа і ватажка опришків Марусяка. Екранізація: Камінна душа.
Чемерис Валентин Лукич ►«Генерали імперії». Петро Дорофійович Дорошенко і Карл Густав Еміль Маннергейм… Що спільного між ними, чому відомий український письменник Валентин Чемерис з’єднав розповідь про долю цих двох історичних постатей у одну книжку?
Один жив у XVII столітті, а другий – більш ніж на два століття пізніше, один був українцем, а другий – фіном. Але якщо придивитися уважніше, то спільного у українського гетьмана та національного героя фінів багато. Вони певний час служили імперії, вони обидва домоглися високих чинів у неї. Але і у Дорошенко, і у Маннергейма було в серці щось, перед чим не спроможні встояти ані чини, ані імперії. Це «щось» – любов до батьківщини. Саме заради цього і Дорошенко, і Маннергейм кинули виклик імперії, саме цьому вони присвятили своє життя.
Чумак Роман ►«Бране поле». До однотомника увійшли історичні романи «Бране поле» і «Великий Луг». У них відтворено обстановку в Україні та Росії у 18 столітті: гайдамаччина, Запорізька Січ, Коліївщина, селянська війна Омеляна Пугачова, двірцеві інтриги у Петербурзі.
►«Великий Луг». У романі автор розкриває найгостріші моменти класової боротьби в період народно-визвольного повстання що ввійшло в історію під назвою Коліївщина, та Селянської війни під проводом Омеляна Пугачова.
►«Три шляхи». В історичному романі письменник відображає події громадянської війни на Україні під час окупації кайзерівськими військами, а також події Великої Вітчизняної війни 1941-45 рр.
Шкляр Васи́ль Микола́йович ►«Маруся». Коли Червона армія почала палити села, коли три її брати загинули у боях з радянськими військами, тендітна Маруся взяла в руки зброю і стала отаманом козацького загону. Вона була надзвичайно вродлива і надзвичайно небезпечна, вона не жаліла ворогів і рятувала своїх людей, ризикуючи власним життям. Вона вміла любити і ненавидіти.
Яновський Юрій Іванович ►«Майстер корабля». Новаторський, модерністський твір, на сторінках якого вирують романтика молодості, морських пригод, щастя кохання й радість від життя. Головний герой роману — літній кінематографіст — згадує свою молодість і роботу над фільмом, для зйомок якого будувався корабель, що став своєрідним символом духовного відродження українців.